Ürün Kategorileri
0850 678 01 01
Ne aramıştınız?
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Ara Toplam:  0,00

Otomotivciler pazarın canlanması için faizlerin düşmesini bekliyor

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Hem faizlerin düşürülmesi hem de taşıt kredileri üzerindeki sınırlamaların kaldırılması iç pazarın ve yatırımların yeniden canlandırılmasına neden olacaktır.” dedi.
Şahsuvaroğlu, OYDER’in sekizincisini “Yeni Dönem Otomotiv Perakendeciliği” temasıyla düzenlediği Otomotiv Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sektörün son yıllarda bir milyon araç satışı bandında seyrettiğini, ancak bunun otomotiv perakendecileri açısından hala gelişime açık rakamlar olduğunu dile getirdi.

Tamamı yerli sermayeden oluşan ve Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yetkili satıcı ağının bugünkü yatırımları ve kapasiteleri itibarıyla en az 1,5 milyon adetlik pazara hizmet edebilecek seviyede bulunduğunu aktaran Şahsuvaroğlu, çok daha kuvvetli bir iç pazara ulaşmak için yapılması gerekenler olduğunu ifade etti.

Geçen yıl birçok sektörde ÖTV indirimleri yapılmışken ve pazarlar canlandırılmışken, otomotiv sektörüne ÖTV artışı yapıldığına değinen Şahsuvaroğlu, “Bu son düzenlemeyle sıfır araç alımındaki vergi yükü daha da yükseltilerek toplam pazardaki büyüme trendinin yavaşlamasına neden olunmuştur. İç pazarı kuvvetli olmayan hiçbir sanayinin uzun vadede kalıcı başarılar elde edemeyeceği gerçeğinden hareketle pazarın kuvvetlendirilmesi için her türlü tedbirin ve düzenlemenin yapılması gerektiğine yürekten inanıyoruz.” diye konuştu..